PRESS RELEASE                                                            
From Procol Harum’s Office

Tel/Fax: +48 0 606 639769

nordica@interia.pl

www.procolharum.com


PROCOL HARUM W WARSZAWIE!

Legendarny brytyjski zespół art rockowy Procol Harum znowu zagra w Polsce! Tym razem na jednym jedynym, elitarnym koncercie

w Sali Kongresowej w Warszawie, 14 grudnia 2001.

Koncert organizuje Agencja Koncertowa NORDICA LTD.


 

To już druga wizyta zespołu w tym roku!

W trakcie ostatniego tournee w czerwcu br. Procol Harum z powodzeniem zagrał w Operze Leśnej w Sopocie (zdjęcie obok) i w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a później z jedną z najlepszych brytyjskich orkiestr symfonicznych Halle w Manchesterze.


Minęło 34 lata od chwili, w której świat usłyszał wielki przebój A Whiter Shade of Pale znany w Polsce jako Bielszy Odcień Bieli. To była ulubiona piosenka Johna Lennona, hymn epoki “dzieci-kwiatów”, inspiracja dla wielu artystów i zespołów z kręgu kultury pop. Bez niej nie mogła się udać żadna “prywatka”! Grana do znudzenia w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przez rodzimych rockmanów została sprzedana na całym świecie w 11 milionach egzemplarzy.

A Whiter Shade of Pale śpiewali m.in. Annie Lennox, Joe Cocker, Willie Nelson, Michael Bolton, a u nas Ryszard Rynkowski. Piosenkę wykorzystali w swoich filmach światowej sławy reżyserzy, jak chociażby Martin Scorsese czy Alan Parker.

               
        Składające się na wielkość tego nieśmiertelnego przeboju, a mianowicie organowy motyw przeniesiony ze świata muzyki Bacha i przejmujący głos wokalisty, pianisty i kompozytora Gary Brookera, zrewolucjonizowały muzykę rockową końca lat sześćdziesiątych.

Ale Procol Harum to nie tylko Bielszy Odcień Bladości (bo takie jest poprawne tłumaczenie tego przeboju). To także nastrojowy Grand Hotel, porywający Conquistador, nostalgiczny A Salty Dog, monumentalny Homburg, i wiele innych wspaniałych kompozycji, w których niepowtarzalne brzmienie zespołu, niesione na skrzydłach Nirwany wznosi się ku szczytom rockowego kunsztu.

Procol Harum to zbolały, “uduchowiony” głos lidera Gary Brookera, ciężkie, kościelne brzmienie organów Hammonda Matthew Fishera, urzekające pięknem solówki gitarowe i nowoczesna sekcja rytmiczna. Procol Harum to nie tylko rock progresywny, to także blues, rock’n’roll, nastrojowe ballady i utwory z pogranicza ciężkiego rocka.

                        Procol Harum to wreszcie tajemnicze, przepełnione bliżej niezidentyfikowaną symboliką teksty pióra Keitha Reida, poety, etatowego członka zespołu w pierwszym etapie działalności zespołu (1967-77).
  W Procol Harum grali m.in. znakomity gitarzysta Robin Trower (1967-71) i zmarły w 1989 roku fenomenalny perkusista B. J. Wilson (1967-77), który został wybrany przez amerykańskich internautów perkusistą wszechczasów (przed Johnem Bonhamem z Led Zeppelin i Gingerem Bakerem z The Cream).

Procol Harum podbił serca polskiej publiczności w lutym 1976 roku, kiedy to podczas nadwiślańskiego tourne zespołu nasza publiczność zgotowała mu na każdym występie owacje na stojąco. Któż z rockowych fanów nie pamięta tych tasiemcowych kolejek na mrozie po bilety na koncerty Procol Harum?

Czyż można zapomnieć tę szarą okładkę płyty Procol’s Ninth wydanej w naszym kraju w tym samym roku?

    To był wtedy rarytas!

Wokalista i pianista zespołu, jego lider i kompozytor Gary Brooker ma słabość do naszego kraju. Odwiedził go jako solista jeszcze trzy razy. W 1978 roku był niekwestionowaną gwiazdą sopockiego festiwalu, a w rok później znany reżyser Jerzy Gruza zarejestrował jego studyjny koncert dla Telewizji Polskiej. W 1985 roku Gary Brooker uświetnił krótkim koncertem jubileusz 10-lecia Orkiestry Zbigniewa Górnego w Poznaniu. W jednym z wywiadów Zbigniew Górny przyznał się, że występ Gary Brookera w Sopocie w 1978 roku należał do największych i niezapomnianych przeżyć dyrygenta w jego karierze.


W sierpniu 1991 roku koncert reaktywowanego Procol Harum “wstrząsnął Nowym Jorkiem”. Zresztą całe amerykańskie tourne zespołu zostało wtedy uznane za najlepszą trasę koncertową roku w Stanach Zjednoczonych! Nie mniejsze emocje wzbudziły rok później występy zespołu w Polsce, promującego płytę The Prodigal Stranger.

  Wystąpili w Poznaniu, w Zabrzu i w Warszawie, zbierając zasłużenie entuzjastyczne recenzje.

"Takie chwile zdarzają się raz na milion lat” – skomentował warszawski koncert Procol Harum z 1992 r. na łamach magazynu “Tylko Rock” nieżyjący już, popularny dziennikarz Tomasz Beksiński.

Na zdjęciu od lewej stoją: G. Brooker, G. Whitehorn, M. Fisher, D. Bronze (gitara basowa) i M. Brzezicki.


W latach dziewięćdziesiątych zespół nie próżnował, chociaż nie było o nim głośno. Ostatnia największa trasa koncertowa z 1995 roku ominęła Polskę. Na otarcie łez pozostał polskim fanom zakup nagranej w systemie Dolby Surround i wydanej w tym samym roku płyty The Long Goodbye: Symphonic Music of Procol Harum (m.in. z udziałem Toma Jonesa). A później były sporadyczne, ale niezapomniane koncerty w Anglii, m.in. z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną w londyńskim Barbican Hall w 1996 roku, czy ostatni, milenijny koncert na festiwalu sztuki multimedialnej The Web w Guildford (Anglia) we wrześniu 2000 roku.

W latach dziewięćdziesiątych Gary Brooker zjeździł cały świat z zespołami gwiazd muzyki rockowej. Grał i śpiewał w zespołach: ex-Beatlesa Ringo Starra Ringo Starr and His All-Starr Band, ex-Rolling Stonesa Bill’ego Wymana The Rhythm Kings (nagrali 3 studyjne płyty) czy British Rock Symphony (m.in. z Rogerem Daltreyem, Alice Cooperem, Paulem Rodgersem i innymi).

  Gary Brookera można także usłyszeć na ścieżce dźwiękowej słynnego filmu Evita, w którym również wystąpił jako aktor.

“Ludzie nie doceniają jaki posiadają klejnot” – powiedział o nim angielski pisarz Douglas Adams.

Rzeczywiście! Głos Brookera przetrwał próbę czasu i nic nie stracił ze swojej barwy i ostrości. Gary Brooker – tak jak dawniej - znowu zachwyca tym swoim charyzmatycznym, lekko zachrypniętym głosem w tonacji blue. Prawdziwy klejnot wśród rockowych wokalistów!


Dzisiaj Gary Brooker przekonuje bez cienia kokieterii: “Nigdy przedtem nie byliśmy w tak dobrej formie jak obecnie”.

To prawda! Procol Harum znowu wyruszył w trasę koncertową. Dla ścisłości, i ku uwadze tych wszystkich, którzy nazywają zespół "weteranami sceny rockowej", wypada nadmienić, iż średnia wieku muzyków Procol Harum wynosi tylko 47 lat! Mniej niż w The Rolling Stones, Pink Floyd, Black Sabbath czy Jethro Tull.


Po koncertach w Danii zespół odwiedzi 14 grudnia br. Warszawę.

Procol Harum wystąpi w następującym składzie:

Gary Brooker (śpiew, fortepian), Matthew Fisher (organy), Geoff Whitehorn (gitara), Matt Pegg (gitara basowa) i Mark Brzezicki (perkusja).

Zapraszamy!

(Proszę kliknąć na zdjęcie w celu otrzymania obrazu o wyższej rozdzielczości)

Szczegóły na temat historii zespołu i europejskiej trasy koncertowej 2001:

“Beyond the Pale” www.procolharum.com


Bilety

60 zł/ 200 zł/ 220 zł/ 250 zł

Sala Kongresowa PKiN Pl. Defilad 1 (6567299)
ZASP Al. Jerozolimskie 25 (6219454, 6219383)
Stołeczna Estrada ul. Flory 9 (8496884)
Serwis Biletowy "Roland" w "Juniorze" ul. Marszałkowska 122 (6713088, 0-602 838646)
Bileteria EMPiK "Junior" ul. Marszałkowska 104/122 (8277989)
Bileteria EMPiK "Megastore" ul. Nowy Świat 15/17 (6251219)
"Mega-Disc" ul. Nowy Świat 52 (8263043)
"Helicon" ul. Freta 45/47 (6350077)

© Nordica Ltd.2001